Ziemassvētki ir patīkama satraukuma pilns laiks kā lieliem, tā maziem. Neatņemama Ziemassvētku tradīcija ir pantiņu skaitīšana un dāvanu saņemšana. Kurš gan nezina dzejolīti par pīrāgu, kuram apdega abi gali. Ir dažādas svētku dzejolīšu apgūšanas iespējas – neskaitot skolu, radus un draugus, pantiņus var atrast internetā. Netrūkst interneta vietnes, kur tiek piedāvāti Ziemassvētku dziesmas vārdi, dažāda rakstura dzejolīši, pantiņi un daudz kas cits. Tā ir kā virtuāla grāmatiņa mūsu kabatā. Pēc īstā pantiņa noskaitīšanas, iestājas vakara gaidītākā daļa – dāvanas saņemšana, par kuru īstu sajūsmu vienmēr izrāda bērni.

KĀDAS DĀVANAS IZVĒLĒTIES ZIEMASSVĒTKOS DRAUGIEM?

Dāvanas nekad nav bijis noteicošais svētku svinēšanas iemesls, jo kopā būšana un jauku atmiņu veidošana sniedz daudz lielāku gandarījumu kā taustāmas mantas. Daudziem šie ir mīļākie un siltākie gada svētki, par spīti tam, ka tiek atzīmēti gada aukstākajā periodā, tiek spēlētas spēles un piekoptas dažādas Ziemassvētku tradīcijas. Šajā laikā daudzi kļūst atvērtāki, siltāki un mīļāki, līdz ar to, tas būtu saucams arī par sava veida Ziemassvētku brīnumu. Nenoliedzami cilvēki izvēlas dāvināt lietas ar nozīmi, nevis paķert pirmo, ko ierauga veikala plauktā. Arī nelielas dāvaniņas vienmēr liks pasmaidīt. Dažādi svētku pantiņi un novēlējumi noteikti paspilgtinās Ziemassvētku vakara piedzīvojumus.

VAI ZIEMASSVĒTKUS VISUR SVIN VIENĀ LAIKĀ?

Citu valstu Ziemassvētku tradīcijas var atšķirties no mūsējām un tas ir tikai normāli. Arī svētku svinēšanas laiks var variēt pa pāris nedēļām, jo, piemēram, pareizticīgo Ziemassvētki tiek svinēti divas nedēļas vēlāk – 7. janvārī Kad 15. gadsimtā notika Baznīcas kalendāra maiņa, Austrumu baznīca izvēlējās turpināt lietot Juliāna kalendāru, kas esot ticis lietots arī Jēzus dzimšanas laikā. Ziemassvētkos daudzi arī izvēlas ieturēt gavēni, taču vēl kāds pieturas pie vēl atšķirīgākām svētku svinēšanas paražām. Svētku būtība paliek nemainīga, tādēļ nav pareizu vai nepareizu svētku sagaidīšanas tradīciju. Arī daļa latviešu Ziemassvētkus svin vēlāk, kopā ar pareizticīgo konfesiju pārstāvjiem.